Top kaffeproducerende lande

Med en café på hvert hjørne i mange byer rundt om i verden er det ikke overraskende, at kaffe er en af ​​de bedste råvarer verden over. Som den tredje mest forbrugende drik i verden, efter vand og te, er kaffebønner overalt i høj efterspørgsel. De øverste producerende lande producerer hver især millioner af kaffebønner, der finder deres vej i hænderne på ivrige forbrugere.

Andet for olie er kaffe verdens næststørste vare, med ca. halvtreds kopper forbrugt om året. Ikke kun brugt til brygning af en kop joe, kaffebønnen (gennem koffeinfri) giver koffein til drikkevarer (cola), lægemidler og kosmetik. Der er to vigtigste kommercielt dyrkede kaffebønner: Arabica, som tegner sig for 70% af verdens kaffe, og Robusta-bønnen, som er langt billigere og lettere at vokse.

Nedenfor er en liste over verdens top 10 kaffeproducerende lande, ifølge International Coffee Organization.

10. Guatemala - 204.000 tons (449.743.000)

Guatemala producerede 204.000 tons kaffebønner i 2016, og deres produktionsantal er forblevet ret konsekvente de seneste år. Kaffebønner er mest rigelige i Guatemala i år, hvor temperaturen svæver mellem 16 og 32 ° C og i højder mellem 500 og 5.000 meter over havets overflade. Guatemala var Mellemamerikas bedste producenter, indtil det blev overhalet af Honduras i 2011.

Guatemala kom ind i kaffespillet overvejende for at finde en eksport til erstatning af indigo og cochineal, og to af deres tidlige eksport blev gjort ubrugelige, når kemiske farvestoffer blev opfundet i 1800'erne. På det tidspunkt begyndte regeringen en politik for støtte til industrien ved at tilbyde handels- og skattefordele. I 1960'erne pressede regeringen yderligere på for en større global efterspørgsel efter guatemalsk kaffe gennem oprettelsen af ​​Anacafé (Asociación Nacional del Café), en marketingforening, der frem til idag fremmer nationens kaffeprodukter verden over.

9. Mexico - 234.000 tons (515.881.000 pounds)

I 2016 producerede Mexico over 234.000 tons kaffebønner. Nationen producerer overvejende arabica bønner af høj kvalitet, der dyrkes i kystområderne nær grænsen til Guatemala. Mexico er ansvarlig for størstedelen af ​​amerikansk kaffeimport.

I 1990'erne var der en krise i Mexicos kaffeproduktion, da den internationale kaffeaftale blev demonteret, og verdensomspændende kaffepriser og eksportkvoter blev ikke længere strengt kontrolleret, hvilket medførte, at Mexico ikke kunne konkurrere på det globale marked. Denne nedgang i kaffepriser og produktion førte til tabte indkomst og sociale problemer i hele Mexico. Mens kaffeproduktionen faldt i 90'erne og i 2000'erne, har den stabile efterspørgsel fra USA ført til et opsving på det mexicanske kaffemarked, fra et helt lavt niveau på 1, 7 millioner poser (60 kg) i 2005 til 4, 0 millioner i 2014 .

8. Uganda - 288.000 tons (634.931.000 pounds)

Mens Uganda måske ikke kommer til at tænke på, når du tænker på kaffeproduktion, er det den centralafrikanske nations førende eksport med 288.000 tons produceret i 2016. Den har flyttet forbi Mexico i 2015 for at blive verdens 8. største producent af kaffe. Nationen vokser både Robusta bønner - en afgrøde indfødt i Kibale skovområdet - samt arabica bønner fra nærliggende Etiopien.

Kaffe er en vital del af den ugandiske økonomi, hvor en stor del af befolkningen arbejder i kafferelaterede industrier. Kaffeproduktionen var oprindeligt en forholdsvis mislykket statsstyret sektor. Efter regeringens privatisering i 1991 blev der imidlertid set en stærk genoplivning af sektoren, hvilket førte til en stigning på 5100% i produktionen siden 1989. Staten har dog stadig kontrol over branchen, med strømmen ud af landet kontrolleret af Uganda Coffee Development Authority.

7. Indien - 348.000 tons (767.208.000 pounds)

Indien producerede 348.000 tons bønner i 2016. Ikke overalt i Indien er egnet til kaffebønnevækst - størstedelen af ​​væksten sker i de bakkede områder i den sydlige del af landet. Bønnerne dyrkes af småbønder i monsunens regnforhold, og planteres ofte sammen med krydderier som kardemomme og kanel, hvilket giver kaffen en krydret smag og aroma. I 2004 vandt Indian Coffee-mærket Tata tre guldmedaljer på Grand Cus De Cafe-konkurrencen. Da kaffe ikke er så populær som te i Indien, er 80% af landets kaffeproduktion bundet til eksportformål, hvor de vigtigste købere er Europa og Rusland.

6. Honduras - 348.000 tons (767.208.000 pounds)

Honduras producerede 348.000 tons kaffe i 2016, der næsten matchede sin topafgrøde fra 2011's afgrøde på 354.180 kilo. Honduras har overskredet andre lande til at blive Mellemamerikas bedste kaffeproducent. Den kaffe, der produceres i Honduras, lider imidlertid stadig af manglende national branding. Mens de fleste mennesker genkender colombiansk eller etiopisk kaffe, anvendes bønner fra Honduras hovedsageligt i blandinger og er derfor mindre genkendelige til gennemsnitsforbrugeren. Kaffen er dog stadig en vigtig del af Honduras økonomi, og kaffebranchen leverer løbende beskæftigelse og indtægter for en stor del af befolkningen.

5. Etiopien - 384.000 tons (846.575.000 pounds)

Etiopien producerer store mængder kaffebønner hvert år, med 384.000 tons i 2016 alene. Etiopien er det geografiske hjem for Arabica kaffe, de mest populære bønner verden over. Det er ikke en lille del af deres økonomi - over 28% af Etiopiens årlige eksport er et resultat af kaffe - og det anslås, at 15 millioner borgere er beskæftiget i kaffeproduktionen.

Etiopien har en meget rig kaffekultur. I over 1100 år er bønner med en stimulerende virkning blevet noteret i nationen af ​​uheldige landmænd og hyrde, hvis besætninger er blevet spist af dem. Siden plantens husdyrbrug og begyndelsen af ​​landbruget er kaffebønnen blevet udviklet regionale varianter af Arabica-bønnen, hver med deres egen karakteristiske navn og smag. Harar-, Limu-, Sidamo- og Yirgacheffe-bønnerne er alle varemærkede sorter af Arabica-bønnen med de rettigheder, der ejes og beskyttes af Etiopiens regering.

4. Indonesien - 660.000 tons (1.455.050.000 pund)

Selv om de måske ikke er så internationalt kendt som en topproducent, producerede indonesien i løbet af 2016 over 660.000 tons kaffebønner. Indonesien har valgt en kvantitet over kvalitetsmetode, da klimaet er bedre egnet til produktion af lavere- kvalitet Robusta bønner (mindre værdsat end arabica bønner, der kommer fra lande som Brasilien og Colombia). På trods af dette har landet en ideel geografisk beliggenhed for kaffeplantage, da den er tæt på ækvator og har mange bjergområder, der er velegnede til kaffeproduktion.

Kaffeproduktion blev introduceret til Indonesien af ​​hollandske kolonister, og produktionen fortsatte efter kolonisering, da Indonesiens klima er velegnet til anlægget. Kaffeplantager dækker i øjeblikket over 1 million hektar Indonesiens territorium, hvor over 90% af afgrøderne arbejdes af mindre producenter.

3. Colombia - 810.000 tons (1.785.744.000 pund)

Kaffe fra Colombia er kendt verden over. Men klimaet har for nylig spillet en negativ rolle i den colombianske kaffeproduktion. Mellem 1980 og 2010 er temperaturen langsomt steget, ligesom der er nedbør. Begge disse faktorer bringer de klimakrav, der er nødvendige for at producere den type bøn begunstiget i Colombia, i fare. Det var traditionelt andet Brasilien til kaffeproduktion, men har flyttet til tredjepart på grund af den hurtigt voksende produktion af Vietnam. Selv med effekten af ​​klimaet har den en produktion på 810.000 tons kaffebønner i 2016, Colombia er fortsat en vigtig aktør i det internationale kaffespil.

2. Vietnam - 1.650.000 tons (3.637.627.000 pounds)

Mens mange er bekendt med vietnamesisk kaffe, er en signaturdrik, hvor kaffen blandes med sødet kondenseret mælk, Vietnam den næststørste kaffeproducerende nation i verden - 1.650.000 tons alene i 2016. Mens der var forståeligt nok en hiatus under og efter Vietnamkriget, forblev kaffe en stor del af den vietnamesiske økonomi, idet den eneste større eksport var ris. Vietnam oplevede en hurtig udvidelse af kaffeproduktionen fra kun 6.000 tons i 1975 til næsten 2 millioner tons i 2016. Denne vækst har resulteret i, at Vietnam fortsætter med at være næststørste på verdens vigtigste kaffeproducerende lande.

1. Brasilien - 2.595.000 tons (5.714.381.000 pounds)

Brasilien er verdens største kaffeproducent. I 2016 producerede Brasilien en svimlende 2.595.000 tons kaffebønner. Det er ikke en ny udvikling, da Brasilien har været den højeste globale producent af kaffebønner i over 150 år.

Kaffeplantager dækker omkring 27.000 kvadratkilometer Brasilien med størstedelen i Minas Gerais, Sao Paulo og Parana, tre sydøstlige stater, hvor klimaet og temperaturen er ideelle til kaffeproduktion. Brasilien skelner også sig fra andre kaffeproducerende nationer i den brasilianske proces kaffe ved hjælp af den tørre proces (uvasket kaffe), hvor kaffekirserne tørres i solen i stedet for vasket i en våd proces.

Top kaffeproducerende lande

RanglandKaffeproduktion (metriske toner)Kaffeproduktion (pund)
1Brasilien2.592.0005.714.381 tusind
2Vietnam1.650.0003.637.627 tusind
3Colombia810.0001.785.744 tusind
4Indonesien660.0001.455.050 tusind
5Etiopien384.000846.575.000
6Honduras348.000767.208.000
7Indien348.000767.208.000
8Uganda288.000634.931.000
9Mexico234, 000515.881.000
10Guatemala204.000449.743.000
11Peru192.000423.287.000
12Nicaragua132.000291.010.000
13Kina (2013/14 est.) [2]116.820257.544.000
14Elfenbenskysten108.000238.099.000
15Costa Rica89.520197.357.000
16Kenya49.980110.187.000
17Papua Ny Guinea48.000105.821.000
18Tanzania48.000105.821.000
19El Salvador45.720100.795.000
20Ecuador42.00092.594.000
21Cameroun34.20075.398.000
22Laos31.20068.784.000
23Madagaskar31.20068.784.000
24Gabon30.00066.138.000
25Thailand30.00066.138.000
26Venezuela30.00066.138.000
27Dominikanske republik24.00052.910.000
28Haiti21.00046.297.000
29Den Demokratiske Republik Congo20.10044.312.000
30Rwanda15.00033.069.000
31Burundi12.00026.455.000
32Filippinerne12.00026.455.000
33At gå12.00026.455.000
34Guinea9.60021.164.000
35Yemen720015.873.000
36Cuba6.00013.227.000
37Panama6.00013.227.000
38Bolivia5.40011.904.000
39Timor Leste4.80010.582.000
40Den Centralafrikanske Republik3.9008.598.000
41Nigeria2.4005.291.000
42Ghana22204.894.000
43Sierra Leone2.1604.761.000
44Angola2.1004.629.000
45Jamaica1.2602.777.000
46Paraguay1.2002.645.000
47Malawi9602.116.000
48Trinidad og Tobago7201.587.000
49Zimbabwe6001.322.000
50Liberia360793 tusind

Anbefalet

Hvad er en Cloudburst?
2019
Hvad er de vigtigste naturressourcer i Pakistan?
2019
Hvad er valutaen i Bulgarien?
2019