Top 10 Blueberry Producerende Stater I Amerika

De top ti amerikanske stater for voksende blåbær spænder over en bred vifte af klimaer og geografiske placeringer. I alle dem er den sundhed, der tilskrives frugten, sin vækst en mere lukrativ udsigt til landmændene. Blueberry produktion og forarbejdning har blomstret i det globale marked i løbet af de sidste ti år, næsten fordobling i USA i den pågældende periode alene. Den vigtigste drivkraft bag frugtafgrødernes popularitet er bestemt den øgede offentlighedens bevidsthed og interesse for de mange sundhedsmæssige fordele, der tilskrives bæren. Ifølge USDA-undersøgelser er blåbær rig på anti-oxidant phytonutrienter, som hjælper med at slukke for fri radikals aktivitet i kroppens celler. Frie radikaler mistænkes for at spille en rolle i kardiovaskulære problemer samt udvikling af kræft. Washington er angiveligt blåbærkapitalen i USA i øjeblikket, hvilket giver over 96, 1 millioner pund, mens New York runder ud top ti med 1, 6 millioner pund.

10. New York - 1, 6 millioner pund blåbær produceret

På omkring 700 blåbær voksende hektar, gav New York 1, 6 millioner pund af afgrøden i det forløbne år for øjeblikket at være den 10. mest succesrige blåbærproducerende stat landsdækkende. Disse mængder forventes imidlertid at være stigende på grund af flere af buskene nærmer sig fuld produktion som følge af gunstigere vejrforhold. Statens sommervejr og dets hyppige regner gør New York blåbær især bløde og søde. Høstsæsonen løber normalt i cirka ti uger, og spidser i tiden mellem slutningen af ​​juli og begyndelsen af ​​august.

9. Mississippi - 8, 5 millioner pund af blåbær produceret

De fleste af Mississippi's blåbær areal ligger i sydøstlige dele af staten. Årsagen til denne koncentration er, at blåbær er indfødt til områder med forhold svarende til Mississippi sydøst, såsom fyrreskove. 'Rabbit Eye' er en af ​​de vigtigste indfødte arter dyrket kommercielt i staten. Denne særlige sort producerer kvalitetsfrugter og er tilpasset det lokale vækstmiljø. En anden grund til koncentrationen af ​​blåbærareal i den sydøstlige del af staten er, at mange forskere, der arbejder i og omkring dette område, valgte sorter og kom med dyrkningspraksis for den afgrøde, der var regionsspecifik. Mississippi registrerede et blåbær udbytte på 8, 5 millioner pund i det forløbne år.

8. Florida - 16 millioner pund af blåbær produceret

For omkring 20 år siden var der praktisk taget ingen kommerciel produktion af blåbær i Florida, bortset fra de bær, der blev dyrket på små tomter til lokale markeder. Floridas blåbærproduktion i det forløbne år var 16 millioner pund og dermed satte staten i rækken af ​​førende blåbærproducerende stater. Blåbærproduktion i Florida har eksploderet i de senere år, hovedsagelig på grund af indførelsen af ​​nye "Southern Highbush" sorter udviklet af University of Florida. Disse sorter kræver meget få timers chill for vækst, og de er også bærere af frugt. Efterhånden som forbrugernes efterspørgsel efter afgrøden er steget i årenes løb, har den motiveret denne citrusvoksende stat til at fremme væksten af ​​en anden slags farverig frugt tættere på jorden.

7. North Carolina - 48, 5 millioner pund af blåbær produceret

North Carolina har konsekvent været blandt de top 10 blåbærproducerende stater landsdækkende, selvom storskala kommerciel produktion er begrænset til omkring otte eller ni amter nær det sydøstlige hjørne af staten. Blåbær kan dog dyrkes på ethvert sted i staten, hvis de ideelle blåbærarter dyrkes og de nødvendige jordændringer foretages. På mange områder i den sydøstlige del af staten betragtes deres karakteristiske "salt og peber" jordtyper normalt som dårlig jord for de fleste afgrøder. Til kommercielle blåbærkulturer er denne type jord det perfekte vækstmedium. I det forløbne år udgjorde staten 48, 5 millioner pund blåbær.

6. Californien - 53, 4 millioner pund blåbær produceret

Indtil for nylig var det ret svært at finde kommercielle blåbærbrug i Californien. Blåbær blev traditionelt akklimatiseret med nordlige skove, og det tog fremskridt inden for teknologi og dristige dyrkere at brænde den usædvanlige Californiske blåbærbom, der er sket i løbet af det sidste årti. Denne sidste sæson udgjorde staten 53, 4 millioner pund blåbær, og er i øjeblikket sjette landsdækkende. Denne store blåbærproduktionsbom kom dog ikke let. Det tog hjælp af nogle varme-elskende sorter fra Florida, samt flere eksotiske "Falcon" sorter, ud over den tekniske voksende evne til at gøre det til at ske.

5. New Jersey - 56, 7 millioner pund af blåbær produceret

New Jersey er i øjeblikket den femte højeste blåbærproducerende stat i USA Til trods for statens lille størrelse i forhold til andre ledere har New Jersey-producenterne i år kun registreret udbytter på 56, 7 millioner pund blåbær. Forbløffende kommer det meste af denne høst kun fra 8.800 hektar, med over 80% af New Jerseys blåbær fra Atlantic County. Masser af blåbær er sædvanligvis pakket og transporteret til markeder overalt i USA og Canada på Atlantic Blueberry Company i Hammonton. Hvad gør blåbærene fra New Jersey så perfekt er de gunstige temperaturer og jordforhold i området.

4. Oregon - 86, 1 Millioner Pund Blåbær Produceret

Høstet blåbærareal i staten Oregon er vokset næsten fire gange i løbet af de sidste halvandet årtier for at kunne håndtere og indskyde de stigende krav til afgrøden. Oregon står for øjeblikket fjerde i statewide produktion af blåbær i USA, med et udbytte på 86, 1 millioner pund i år. På trods af at det meste af blåbærområdet i staten ligger i Willamette Valley, er kommerciel blåbærproduktion også almindelig i hele Mid-Columbia-området, hvor der findes en række eksisterende, kommercielt succesfulde blåbæroperationer.

3. Michigan - 92 millioner pund af blåbær produceret

De fleste af Michigan's blåbærproduktion finder sted i Southwest Michigan, hvor de højt vandtabeller og sandjorden giver fremragende betingelser for blåbærvækst. Disse særlige jordarter er meget fugtige og har en lidt sur pH i området mellem 4, 5 og 5, 5. Der er over 20 blåbær sorter, der kommercielt dyrkes i stor skala i Michigan. Statens høstsæson løber normalt fra juni helt til oktober. Blåbær har været en kommerciel succes i staten, hvilket giver omkring 92 millioner pund i år.

2. Georgien - 92 Millioner Pund Blåbær Produceret

Mange georgiske landmænd har arbejdet ubarmhjertigt de seneste tre årtier for at øge deres stats blåbærproduktion og opfylder tilstrækkeligt forbrugernes krav. Stigningen i blåbærproduktion i staten er blevet styrket af forlængelsesstøtten og undersøgelsen fra University of Georgia fakultet og faciliteter. Georgien har produceret 92 millioner pund blåbær i år, ifølge det nordamerikanske Blueberry Council. For længe siden voksede georgiens landmænd omkring 3.500 hektar blåbær, men i dag dyrker de over 20.000 hektar af afgrøden, og produktionen er vokset ti gange.

1. Washington - 96, 1 Millioner Pund Blåbær Produceret

Washingtons første blåbærplantager begyndte for mere end 50 år siden. Tidligere, da blåbær kun var etableret i staten, var der kun få producenter og en håndfuld processorer, der ville købe deres frugter. De fleste dyrkere havde meget små arealer, og mange solgte de fleste af deres produkter direkte fra gården. I dag er det blevet den højeste blåbærproducerende stat i USA, hvilket giver omkring 96, 1 millioner pund i løbet af det sidste år. Selv om Washington har kommercialiseret afgrøden i mange år, var vækst indtil for det meste begrænset til areal på vestsiden af ​​Cascades. Arealet har i de seneste år steget betydeligt for at dække et større omfang af staten.

Blåbærproduktion ved amerikansk stat

RangStatlbs
1Washington96100000
2Georgien92000000
3Michigan92000000
4Oregon86100000
5New Jersey56680000
6Californien53350000
7North Carolina48500000
8Florida16000000
9Mississippi8550000
10Indiana2000000
11New York1600000
12Alabama480000
13Arkansas360000

Anbefalet

28 fuglearter unikke for Jamaica
2019
Hvad er Indiens hovedstad?
2019
Hvad er California State Bird?
2019