Liste over statsministre i Rusland

I den post-sovjetiske russiske føderation er premierministeren næstformandens næstformand og efterfølger for det samme. Statsministeren udpeges af den siddende præsident. Det er den næsthøjeste position i landet, men titlen er uformel og er aldrig omtalt i den russiske forfatning og føderale love. Titlen er dog anerkendt som formanden for Den Russiske Føderations regering.

Statsministerens rolle er i administrativ form. Dmitry Medvedev er Ruslands nuværende statsminister. Statsministeren udnævnes for en periode på seks år for en periode, men antallet af vilkår har ingen grænse. Selvom han kan afskediges efter præsidentens skøn. Under monarkiet i Rusland blev premierministeren også udnævnt af kejseren, men der blev ikke fastsat nogen betegnelse på hans stilling. Men i Sovjetiden var stillingen en femårig på en tidsbegrænset frist og underkastet afskedigelse af generalsekretæren.

Statsministre i Den Russiske Føderation

Boris Nikolayevich Jeltsin

Boris Nikolayevich Yeltsin (1931-2007) var den første premierminister i Den Russiske Føderation (6. november 1991 - 15. juni 1992). Jeltsin blev født i Butka, Sverdlovsk, Sovjetunionen. Efter hans mandat blev han præsident for Den Russiske Føderation indtil 1999. Han var uddannet i konstruktion ved Ural Polytechnic Institute. Han blev medlem af kommunistpartiet og modtog Lenins ordre i 1981 og blev den første sekretær for CPSU-udvalget for Sverdlovsk Oblast i 1985. Jeltsin slog socialismen og indledte Den Russiske Føderations markedsøkonomi.

Yegor Timurovich Gaidar

Yegor Timurovich Gaidar (1956-2009) var den russiske føderations premierminister (15. juni 1992-14 december 1992). Gaidar blev født i Moskva, Sovjetunionen. Han var en forfatter og økonom, der tog eksamen fra Moscow State University. Han var medlem af kommunistpartiet og redaktør for den kommunistiske tidsskrift. Han sluttede sig til Jeltsin efter opløsningen af ​​Sovjetunionen og blev rådgiver. Han var kendt som frelseren for den russiske økonomi, men kritiserede for sine hensynsløse økonomiske reformer. Som fungerende premierminister til Jeltsin blev han senere erstattet af Viktor Chernomyrdin.

Viktor Stepanovich Tjernomyrdin

Viktor Stepanovich Chernomyrdin (1938-2010) var to gange premierminister i Den Russiske Føderation (tredje den 14. december 1992-23 marts 1998) (femte den 23. august 1998-september 11, 1998). Han tog eksamen fra Samara State Technical University og Moscow State Open University. Senere blev han medlem af kommunistpartiet og blev politiker og formand for Gazprom Energy Company. Han forlod en arv af diplomati og humoristiske ordsprog, der er blevet en del af den russiske lingo.

Sergey Vladilenovich Kiriyenko

Sergey Vladilenovich Kiriyenko (1962) var fjerde premierminister i Den Russiske Føderation (23. marts 1998-23. August 1998). Han var politiker og nu leder af Rosatom, statens atomkraftforening. Han blev født i Sukhumi, men tilbragte sin barndom i Sochi, sydlige Sovjetunionen. Han tog eksamen fra Nizhny Novgorod (Gorky) Water Transport Engineers Institute. Han var kendt som en af ​​de nye reformister, der ikke kunne forbedre landets økonomi. Han trådte tilbage efter den russiske finanskrise i 1998.

Yevgeny Maximovich Primakov

Yevgeny Maximovich Primakov (1929-2015) var den sjette statsminister i Den Russiske Føderation (11. september 1998-12. maj 1999). Han tjente som premierminister, udenrigsminister, chef for efterretningstjeneste og højttaler for Sovjetunionens højeste sovjet. Han blev født i Kiev, ukrainsk SSR. Han studerede ved Moscow Institute of Oriental Studies og Moscow State University. Han var også journalist og korrespondent for Pravda (1956-1970). Han havde også flere styreformer på videnskabsakademier i landet. Han forlod en arv af diplomati, multilateralisme og en vellykket skattereform, som alle blev demokratisk modtaget af folket.

Sergey Vadimovich Stepashin

Sergey Vadimovich Stepashin (1952) var den russiske statsministers syvende premierminister (12. maj 1999-9 august 1999). En politiker og nuværende formand for regnskabskammeret i Rusland. Han blev født i Lüshunkou, Kina. Han studerede ved Sovjetunionens Højre Politiske Skole, Indenrigsministeriet og Militært og Politisk Akademi. Han er en juridiker og statsrådgiver. Han fungerede også som justitsminister og indenrigsminister på én gang. Han modtog mange æresbevisninger og medaljer i sin lange karriere i regeringen.

Vladimir Vladimirovich Putin

Vladimir Vladimirovich Putin (1952) var to gange statsministeren i Den Russiske Føderation (ottende - 9. august 1999 - 8. maj 2000), (tolvte - 8. maj 2008-7. maj 2012). Han blev født i Leningrad, Sovjetunionen. Han studerede Business Law ved St. Petersburg State University. Han taler tysk og praktiserer Judo. Han var medlem af kommunistpartiet indtil 1991. Han kom senere til KGB og blev udstationeret i Tyskland. Han er bedst kendt for sine første otte år som præsident, da den russiske økonomi tog ud til nye højder i otte lige år. Han fortsætter med at opnå høj godkendelse fra sine landsmænd og det internationale samfund.

Statsministre i Rusland siden Sovjetunionens fald

RangDen Russiske Føderations premierministerTerm (er) i Office eller som fungerende premierminister
1Boris Nikolayevich Jeltsin

6. november 1991 til 15. juni 1992
2Yegor Timurovich Gaidar

15. juni 1992 til 14. december 1992
3Viktor Stepanovich Tjernomyrdin

14. december 1992 til 23. marts 1998; 23. august 1998 til 11. september 1998
4Sergey Vladilenovich Kiriyenko

23. marts 1998 til 23. august 1998
5Yevgeny Maximovich Primakov

11. september 1998 til 12. maj 1999
6Sergey Vadimovich Stepashin

12. maj 1999 til 9. august 1999
7Vladimir Vladimirovich Putin

9. august 1999 til 7. maj 2000; 8. maj 2008 til 7. maj 2012
8Mikhail Mikhailovich Kasyanov

7. maj 2000 til 24. februar 2004
9Viktor Borisovich Khristenk

24. februar 2004 til 5. marts 2004
10Mikhail Yefimovich Fradkov

5. marts 2004 til 14. september 2007
11Viktor Alexeyevich Zubkov

14. september 2007 til 8. maj 2008; 7. maj 2012 til 8. maj 2012
12Dmitry Anatolyevich Medvedev

8. maj 2012 til stede

Anbefalet

Hvad er en paraplyarter?
2019
Lande, hvor mennesker bor længst
2019
Hvilken type regering har Mali?
2019