Årsager til død i lande med de højeste dødelighedsrenter

Dødelighedstal og dødsårsager i forskellige lande varierer meget overalt i verden og kan kaste meget lys over levevilkårene, den økonomiske udvikling og sundhedsinfrastrukturen på bestemte steder. Dette er hovedårsagen til, at vi vurderer årsager til død og dødelighed, da det giver os et klarere billede af udviklingen inden for menneskers velfærd inden for specifikke områder.

Mange kan tro, at overførbare dødsårsager (dem der kan sprede sig fra individ til person) er de primære drivkræfter for høje dødelighedstal, der er typiske for tredjelandes lande. Dette er dog ikke altid nødvendigvis tilfældet.

Zimbabwes nødsituation

Zimbabwe er et af de mange lande, der i årevis eksisterede under styringen af ​​den britiske monark og Union Jack. Ved uafhængighed tillod det imidlertid lokale konflikter i den nye regering sikkerhed og infrastruktur for hurtigt at blive kompromitteret. Et omslag begyndte i 1980, da landets nye, mere stabile regering befandt sig i stand til at opnå hurtig økonomisk vækst.

Efter Zimbabwes demokratiske og økonomiske genopretningslov fra 2001, som USA's kongres havde til formål at fremme økonomisk udvikling og væksten i den zimbabwiske nation, forværredes statens velfærd endnu en gang. Trods de påtænkte virkninger kunne genoprettelsesloven og andre reformer ikke begrænse en ny bølge af problemer, da inflationen nåede 66.000 procent i 2007, opstod et udbredt koleraudbrud, og manglen på mange nødvendige ressourcer rystede nationerne. Medicinsk og fødevareforsyning blev utrolig problematisk i denne periode og på grund af disse mangler blev landets sundhedssystem nedbrudt. I 2012 toppede Zimbabwe de globale diagrammer for mange uønskede statistikker, herunder dødsfald forårsaget af smitsomme sygdomme (711 dødsfald pr. 100.000 mennesker). FN har udtalt, at Zimbabwes tilstand er forbedret i de senere år som følge af et globalt samarbejde om humanitær bistand, selvom situationen for mange Zimbabwes mennesker i bedste fald er usikker.

De store fire af Sydafrika

Sydafrika er kendt som et land, der har en fantastisk naturlig skønhed og en hurtigt voksende økonomi. Desværre indtager den anden plads i 2012 Death by Communicable Diseases Chart. Med en hastighed på 512 dødsfald pr. 100.000 mennesker omfatter de største og mest alvorlige smitsomme sygdomme, der plager landet, følgende "Big Four":

  • HIV / AIDS (6, 1 millioner mennesker blev smittet med hiv i 2012).
  • Malaria (IRS rapporterede, at i 2012 levede over 40 procent af befolkningen i fare for at blive inficeret).
  • Hepatitis B (ifølge de seneste data bliver tre til fire millioner indfødte mænd inficeret med denne kroniske virus om året).
  • Tuberkulose (ifølge WHO var 450.000 aktive tilfælde til stede i landet i 2013, mens 89.000 døde af denne sygdom i 2012).
  • Afghanistan efter krigen

    Det er ikke overraskende, at landet under og efter krigen i Afghanistan oplevede vanskeligheder med at forsøge at opretholde levestandarden og en god sundhedsvæsenets infrastruktur. Landet er også højt blandt de steder, der har det største antal dødsfald forårsaget af smitsomme sygdomme. Afghanistan tager tredjepladsen i dødeligheden for sådanne årsager med 363 dødsfald pr. 100.000 mennesker.

    I 2012 var kampen mod smitsomme sygdomme stadig så stærk som nogensinde. Mens polio tilfælde er næsten elimineret i deres helhed, udgør andre dødelige forhold stadig alvorlige sundhedsrisici i Afghanistan, herunder tuberkulose, malaria og hiv / aids. Ikke desto mindre, mens deres satser stadig er unormalt høje, har modforanstaltninger fra IRS, WHO og andre organisationer vist sig at være relativt effektive med hensyn til at begrænse dødeligheden og forbedre adgangen til og kvaliteten af ​​afghanske sundhedsydelser.

    Som allerede nævnt er smitsomme sygdomme ikke alene plager tredjelandes lande. Selvom diagrammet er toppet af Zimbabwe, Sydafrika, Afghanistan og Indien, er udviklede lande ikke immune, og Rusland, Tyrkiet, Tyskland, Frankrig og Japan er også i en vis grad kæmper med disse forhold.

    Globalt fortsætter kampen mod smitsomme sygdomme. Med hjælp fra udviklede lande søger afrikanske og asiatiske nationer samt andre steder, der er plaget af sådanne lidelser, nye muligheder for at udnytte teknologisk og medicinsk opfindsomhed til at fremme genoprettelsen af ​​ramte personer.

    Årsager til død i lande med de højeste dødelighed pr. 100.000

    RangLandeInfektionerIkke-smitsomme sygdommeSkader
    1Zimbabwe71159982
    2Sydafrika612711104
    3Afghanistan363846169
    4Indien253682116
    5Kina976332
    6Brasilien9351480
    7Egypten7478233
    8Rusland74790103
    9Iran5656975
    10Kalkun4455539
    11Portugal4034325
    12Japan3424440
    13Tyskland2236523
    14Frankrig2131335
    15Spanien1932318

    Anbefalet

    10 amerikanske stater med de højeste skilsmissesatser
    2019
    Hvilke lande donerer mest til FN's Flygtningeagentur?
    2019
    De 10 dødbringende byggeprojekter i verden
    2019